Jdi na obsah Jdi na menu
 


 státní vlajka   f--velky-statni-znak.png

 

 

 

 

 

 

Kraje České republiky

A, S, C

 

 

 

Krajské vlajky a znaky v České republice

od roku 2001

Znaky českých krajů mají francouzský štít.

 

Kraj Praha - hlavní město Praha - A

            

 vlajka se znakem         vlajka bez znaku

 2004 Praha.png

    Střed velkého znaku tvoří štít s erbem Starého Města pražského: zlatá hradební zeď se stříbrným cimbuřím a třemi zlatými věžemi. Věže s okny jsou zakončeny zlatým cimbuřím a zlatými střechami. Levá a pravá věž má hrotitou střechu a jednu makovici, na prostřední věži s valbovou střechou jsou dvě makovice. Z otevřené brány s vytaženou zlatou mříží vystupuje ozbrojená stříbrná ruka se stříbrným mečem.
     Nad štítem jsou tři stříbrné přilby se zlatou korunou a zlatočervenými přikryvadly. Z prostřední přilby vyrůstá český stříbrný dvouocasý lev se zlatou korunou a zbrojí. V levé i pravé přilbě jsou zasunuty prapory 24 pražských měst.

    V levé přilbě (od kraje do středu): Staré Město, Malá Strana, Josefov (Židovské město), Holešovice-Bubny, Břevnov, Karlín, Nusle, Královské Vinohrady, Vysočany, Modřany, Radotín a Dubeč.   
    V pravé přilbě: Nové Město, Hradčany, Vyšehrad, Libeň, Bubeneč, Košíře, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Uhříněves, Horní Počernice a Zbraslav.

Štít drží dva čeští lvi, kteří stojí na lipové ratolesti, přes kterou je ovinuta červená stuha se zlatým heslem (od roku 2001):    
  P R A G A   C A P U T   R E I   P U B L I C AE  (Praha hlava republiky).

Do roku 2000 bylo heslo: PRAHA MATKA MĚST (lat. Praga mater urbium).

Vlajka se někdy používá se znakem. Bez znaku je shodná s vlajkou Českých Budějovic a Varšavy.

 

Středočeský kraj - krajské město Praha - S

                 2004 Stredocesky kraj.PNG

 

 Štít znaku Středočeského kraje je čtvrcený. V 1. a 4. poli je český lev, v 2. stříbrném poli je černá svatováclavská (přemyslovská) plamenná orlice s červenou zbrojí, která symbolizuje panství Přemyslovců. Ve 3. stříbrném poli dvě zvlněná modrá břevna, která jsou symbolem řeky Vltavy a Labe.

 

Jihočeský kraj - krajské město České Budějovice - C

(do 30.5.2001 Budějovický kraj)

                  2004 Jihocesky kraj.PNG

 

Čtvrcený štít. V 1. poli je český lev, ve 2. stříbrnomodrém poli je erb Rožmberků, pánů z Hradce. Ve 3. zeleném poli, které symbolizuje lesy a přírodní bohatství jižních Čech, jsou dva kůly. Pravý zlatý symbolizuje Zlatou stezku a levý stříbrný je symbol Vltavy. Ve 4. poli je erb Českých Budějovic.